18.12.2017 - 1.2.2018 - Zkouškové období

Ohlédnutí za konferencí „Schola nova, quo vadis?“

Dne 7. listopadu 2016 proběhla v prostorách VŠE v Praze mezinárodní vědecká konference „Schola nova, quo vadis?“, kterou pořádala Katedra didaktiky ekonomických předmětů FFÚ VŠE v Praze společně s Katedrou pedagogiky NHF EU Bratislava a Vysokou školou obchodní v Praze, o.p.s. Součástí konference byl workshop na téma „Využití aktivizujících metod a interaktivní tabule ve výuce ekonomických předmětů“.

Konference byla připravena k 25. výročí Fakulty financí a účetnictví VŠE a 55. výročí Katedry pedagogiky EU Bratislava a slavnostně zahájena děkanem FFÚ, doc. Ing. Ladislavem Mejzlíkem, Ph.D., a Ing. Alenou Královou, Ph.D., vedoucí Katedry didaktiky ekonomických předmětů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konference se zúčastnili zahraniční hosté z Katedry pedagogiky Ekonomické univerzity v Bratislavě, se kterou Katedra didaktiky ekonomických předmětů již dlouhodobě úzce spolupracuje, a z Dubnického technologického inštitútu v Dubnici nad Váhom, dále zástupci vysokého i středního školství.

Průběh konference byl medializován prostřednictvím dvou živých vstupů v Českém rozhlasu Plus, v rámci nichž proběhl rozhovor s Ing. Alenou Královou, Ph.D., vedoucí Katedry didaktiky ekonomických předmětů a s doc. Ing. Pavlem Krpálkem, CSc., prorektorem pro vědeckovýzkumnou činnost, rozvoj a inovace VŠO v Praze, o.p.s.

Téma konference „Schola nova, quo vadis?“ bylo zvoleno z důvodu diseminace trendů ve školství, a to v oblastech evaluace kvality ekonomického vzdělávání a jeho modernizace prostřednictvím moderních vyučovacích metod podporujících aktivní učení, myšlení a kreativitu studentů. Prezentovány byly příspěvky zaměřené na moderní organizační formy vyučování, jako je projektové vyučování, a organizační práci učitele v podmínkách středního a vysokého školství s důrazem na konkrétní vzdělávací obsah ekonomických předmětů. Hovořilo se také o zvládnutí trémy jako předpokladu pro úspěšné prezentování projektu.

Workshop představil interaktivní tabuli v kontextu využití této techniky při výuce ekonomických předmětů na středních i vysokých školách. Dále případovou studii jako metodu, která umožňuje rozvíjet nejenom nižší poznávací schopnosti, ale dokáže u studentů rozvíjet také kreativního ducha. Vystupující seznámili publikum s různými didaktickými ekonomickými hrami.

V závěru workshopu byla představena metodická podpora ucitelstvi.vse.cz určená učitelům ekonomických předmětů a studentům VŠE oboru učitelství v prostředí Moodle, vytvořená Katedrou didaktiky ekonomických předmětů VŠE. Tato podpora poskytuje učitelům a studentům metodické podklady pro jejich práci, se kterými mohou ihned odcházet do výuky, avíza na nové materiály a články a v neposlední řadě budou uživatelé moci používat mobilní aplikaci Moodle (android, ios) k tomu, aby měli metodické materiály kdykoli po ruce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA