OP JAK Rozvoj kompetencí relevantních aktérů pregraduální přípravy učitelů pro střední odborné školství

Informace o projektu

Cílem projektu je zkvalitnit pregraduální přípravu budoucích učitelů a učitelek odborných předmětů, praktického vyučování a učitelů a učitelek odborného výcviku studujících v programu Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku realizovaného žadatelem a programu Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy realizovaného partnerem projektu.

K naplnění cíle povedou tyto aktivity/dílčí cíle:

  • Zvýšení kvality systému přípravy budoucích učitelů a učitelek.
  • Zkvalitnění studijních programů zaměřených na přípravu budoucích učitelů na základě rozšíření práce fakult se společným kompetenčním rámcem absolventa a rozšíření fakultami realizované evaluace přípravy budoucích učitelů.
  • Vytvoření vzdělávacího programu pro provázející učitele a jeho pilotní ověření.
  • Zvýšení míry internacionalizace fakult zaměstnáním zahraničních akademických pracovníků.
  • Zvýšení odborných kompetencí VŠ pedagogů a učitelů spolupracujících škol a školských zařízení (ev. dalších aktérů v oblasti vzdělávání, podílejícími se na profesní přípravě budoucích učitelů) realizací společných aktivit uzavírání partnerství, tandemové výuky, hospitačních stáží, realizací seminářů vedených učiteli SOŠ a založením Asociace pracovišť vzdělávající budoucí učitele odborných předmětů praktického vyučování a odborného výcviku.
  • Rozšíření kompetencí studentů a VŠ pedagogů v aktuálních tématech vzdělávání.
  • Zvýšení studijní úspěšnosti studentů – budoucích učitelů přímou prací se studenty.

Poskytovatel: MŠMT

Doba řešení: 1.5.2024 – 31.10.2027

Hlavní řešitel: Mendelova univerzita v Brně

Spoluřešitel: VŠE v Praze, KDEP (odpovědný řešitel za VŠE: doc. Katarína Krpálková Krelová, PhD.)

Plakát

Uskutečněné akce – workshopy

Workshop pro akademiky a studenty studijního programu Učitelství: „Trendy v odborném vzdělávání“ se zaměřením na formativní hodnocení, AI, efektivní komunikace a koučink v práci učitele. Workshop proběhl dne 15. 11. 2024.

Workshop „Asociace učitelství odborného vzdělávání“ se zaměřením na klíčové oblasti, kterými se Asociace bude zabývat, zejména se jedná o reformu přípravu budoucích učitelů a učitelek v odborném vzdělávání (MŠMT), podobu realizace pedagogických praxí, potřebu změn ve studijních plánech učitelských studijních programů a další. Workshop proběhl dne 15. 11. 2024.

Zapojení odborníka z praxe ve výuce „Využití VR ve vzdělávání“ (19.11.2024 od 12:45-14:15)
Ing. Filip Tkáč, PhD., Univerzitné poradenské a podporné centrum SPU v Nitre (SK)
Cílem výuky byla diskuse se studenty hlavní specializace Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy a vedlejší specializace Vzdělávání ve financích a účetnictví nad využitím moderních didaktických prostředků. Zejména se jednalo o VR, ukázky virtuální knihovny v ekonomickém vzdělávání a další.
2. ročník Národní konference k přípravě učitelů a učitelek (28.11.2024)
Součástí této konference byla prezentace projektů OP JAK výzvy „Podpora pregraduální přípravy budoucích učitelů a učitelek“ formou prezentace výstavy one pagerů. Prezentace se zúčastnil také projekt OP JAK „Rozvoj kompetencí relevantních aktérů pregraduální přípravy učitelů pro střední odborné školství“. Konference se zúčastnily doc. Katarína Krpálková Krelová, PhD. a Ing. Kateřina Berková, Ph.D.
Seminář na téma „Vzdělávání v oblasti moderních forem výuky, inovativních přístupů ve vzdělávání AI a analýza RVP jako use-case“ pro akademické pracovníky se uskutečnil dne 6. 12. 2024 pod vedením lektora Ing. Tomáše Langera, Ph.D.
Seminář na téma „Vzdělávání v inkluzi, včetně genderové rovnosti a kulturní senzitivity, podpora studentů se SP pro akademické pracovníky se uskutečnil dne 28. 2. 2025 pod vedením lektorky PaedDr. Mgr. Irena Johanka Savková, MBA.
Kurz „Vzdělávání provázejících učitelů“ pro pedagogické pracovníky SŠ se uskutečnil ve dnech 28. 2., 7. 3. a 13. 3. 2025 pod vedením členů katedry didaktiky ekonomických předmětů a lektorky PaedDr. Mgr. Irena Johanka Savková, MBA.
Kurz „Reflexe výuky a facilitace reflexe studentů“ pro akademické pracovníky se uskutečnil dne 14. 3. 2025 pod vedením lektorky Moniky Kukoľ Sochorové, MBA. Kurz byl zaměřen na koučovací techniky a metody reflexe s využitím ve vzdělávání.
  • Autor: Kateřina Berková
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: