Středoškolští pedagogové se v pátek sjeli na VŠE na konferenci ÚČEKON

V pátek 5. ledna 2024 se na VŠE sešlo více než dvě stě středoškolských pedagogů odborných ekonomických předmětů, aby se zúčastnili druhého ročníku konference ÚČEKON, pořádané organizací INEV, s Vysokou školou ekonomickou jako hlavním partnerem letošního roku.
„Partnerství a podpora UČEKON je přirozenou součástí spolupráce Vysoké školy ekonomické se středními školami, protože jednou z aktivit ve vzdělávací roli naší školy je i příprava kvalifikovaných učitelů ekonomických předmětů v akreditovaném unikátním magisterském studijním programu Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy, dále ve vedlejší specializaci Vzdělávání ve financích a účetnictví a v uskutečňovaných programech celoživotního vzdělávání jako doplňující pedagogické studium pro získání aprobace pro výuku ekonomických předmětů. Jako vzdělavatelé učitelů ekonomických předmětů vítáme takovou komunikaci, protože nám umožňuje lépe identifikovat vzdělávací potřeby pedagogické praxe, zajistit pedagogické praxe studentů učitelství v širší síti středních škol, nejen na našich fakultních cvičných školách, šířit povědomí o nabídce učitelského vzdělávání na naší vysoké škole, získávat zpětnou vazbu pro další zkvalitňování učitelské přípravy a modernizovat nabídku kurzů dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků pro učitele z praxe.“ okomentovala konferenci doc. Katarína Krpálková Krelová, vedoucí katedry Didaktiky ekonomických předmětů.

Účastníky konference přivítal na půdě Vysoké školy ekonomická pan rektor doc. Petr Dvořák, Ph. D., následně měli účastníci možnost účastnit se např. networkingu, přednášek na nejrůznější témata jako např. Současná ekonomická situace z pohledu ČNB, Kryptoměny, Umělá inteligence ve výuce.

V druhé části konference proběhla i panelová diskuze na téma AI ve výuce, které se účastnil i doc. Ota Novotný, Ph. D., prorektor pro rozvoj a corporate relations.

V neposlední řadě byli během konference oceněni 3 pedagogové cenou Ekonomický Ámos, kterou předal prof. Pavel Krpálek z katedry Didaktiky ekonomických předmětů. O ceně říká: „Součástí konference UČEKON je ocenění Ekonomický Ámos pro excelentní učitele ekonomických předmětů na středních školách, který je souběhem odborného vyhodnocení pedagogických kvalit pedagogů s pozitivními ohlasy ze strany žáků, se kterými tito učitelé pracují. Také v tomto druhém ročníku UČEKON byly vybrány a oceněny tři inspirativní osobnosti, které spojuje vysoký odborný kredit úspěšných vzdělavatelů, obliba a respekt žáků, inovativnost a kreativita ve výuce. Učitelů, jejichž práci lze označit jako vynikající, je zcela jistě mnohem více, smyslem této akce je poukázat na ně a vyjádřit jim uznání, postupem času jistě bude příležitost nalézat, oceňovat a motivovat ty učitele, jejichž přístup k pedagogické práci a k žákům si to zasluhuje. V sále při předávání cen to dosvědčuje výrazný aplaus publika.“

Celý páteční program byl zakončen losováním tomboly a poděkováním všem účastníkům za jejich snahu stát se aktivními pedagogy a dále se vzdělávat.