OP JAK Rozvoj kompetencí relevantních aktérů pregraduální přípravy učitelů pro střední odborné školství

Cílem projektu je zkvalitnit pregraduální přípravu budoucích učitelů a učitelek odborných předmětů, praktického vyučování a učitelů a učitelek odborného výcviku studujících v programu Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku realizovaného žadatelem a programu Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy realizovaného partnerem projektu.

K naplnění cíle povedou tyto aktivity/dílčí cíle:

• Zvýšení kvality systému přípravy budoucích učitelů a učitelek.
  • Zkvalitnění studijních programů zaměřených na přípravu budoucích učitelů na základě rozšíření práce fakult se společným kompetenčním rámcem absolventa a rozšíření fakultami realizované evaluace přípravy budoucích učitelů.
  • Vytvoření vzdělávacího programu pro provázející učitele a jeho pilotní ověření.
  • Zvýšení míry internacionalizace fakult zaměstnáním zahraničních akademických pracovníků.
  • Zvýšení odborných kompetencí VŠ pedagogů a učitelů spolupracujících škol a školských zařízení (ev. dalších aktérů v oblasti vzdělávání, podílejícími se na profesní přípravě budoucích učitelů) realizací společných aktivit uzavírání partnerství, tandemové výuky, hospitačních stáží, realizací seminářů vedených učiteli SOŠ a založením Asociace pracovišť vzdělávající budoucí učitele odborných předmětů praktického vyučování a odborného výcviku.
  • Rozšíření kompetencí studentů a VŠ pedagogů v aktuálních tématech vzdělávání.
  • Zvýšení studijní úspěšnosti studentů – budoucích učitelů přímou prací se studenty.

Poskytovatel: MŠMT

Doba řešení: 1.5.2024 – 31.10.2027

Hlavní řešitel: Mendelova univerzita v Brně

Spoluřešitel: VŠE v Praze, KDEP (odpovědný řešitel za VŠE: doc. Katarína Krpálková Krelová, PhD.)